Boglarka Domokos | Doktori Iskola, Hungarológiai Tudományok Doktori Iskola

A Hungarológia Doktori Iskola egykori és jelenlegi hallgatóit is tömörítő Res Litteraria Transylvaniae Vetus Irodalom- és Művelődéstörténeti Műhelyben folytatott kutatói munka eredményekéntmegjelent dr. Balla Lóránt és Szmutku Melinda szerkesztésében és a Bolyai Társaság – Egyetemi Műhely Kiadó gondozásában a Pro Deo et Maria, Rege et Patria, Populo et Salute. Alkalom, műfaj és beszédmód a 16–18. századi vallásos tárgyú irodalomban című tanulmánykötet, mely a kolozsvári műhely fiatal kutatóinak írásait gyűjti csokorba, folytatva a már megkezdett sorozatot, melynek előző kötete 2016-ban jelent meg.

A műhely egyik fő célkitűzése, hogy lehetőséget biztosítson kutatók, tanárok, doktoranduszok és régi magyar irodalmi alkotásokat tanulmányozó egyetemi hallgatók, a műhely keretén belül szakmai gyakorlatot végzők vagy egy hosszabb munkafolyamatban résztvevők szakmai fejlődésének kibontakozásában, majd kutatási és szakmai eredményeik rendszeres publikálásában. A frissen megjelent kötet a fiatal kutatók – doktori és posztdoktori hallgatók – eredményeire fókuszál, nyolc, friss kutatási eredményeket tartalmazó tanulmányt tartalmaz, a tanulmányok hármas tagolása – melyet a kötet címe is sugall −, három, a 16−18. századi magyar irodalmat meghatározó téma köré csoportosul: két tanulmány a vallásossághoz, három az országhoz és ismét három szöveg a társadalomhoz kapcsolódó kérdéskörök megválaszolásához, problémacentrikus vizsgálataihoz járul hozzá. A változatos tematikát közös célkitűzés fűzi össze: közelebb hozni a régiséget napjainkhoz és megértetni az olvasókkal a 16-18. század eszmerendszerét, aktuális gondjait, érzékeltetni a régiség esztétikai érzékét, és mindezek által összekapcsolni az évszázadok hosszú sorain átívelő szövegeket egymással.

A frissen megjelent kötetet 2024. március 13-án mutatták be a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán hármas könyvbemutató keretében. A könyvbemutatón két másik, régi magyar irodalom tudományterülethez és a Res Litteraria Transylvaniae Vetus Irodalom- és Művelődéstörténeti Műhely jelenlegi és egykori tagjaihoz is kapcsolódó kiadványt: Farmati Anna, Móré Tünde, Tóth Zsombor és Virág Csilla szerkesztésében megjelent Eruditio et magnanimitas című Gábor Csilla 60. születésnapjára készült köszöntő kötetet és Tóth Zsombor A hosszú reformáció jegyében − Vallási perzekúció és tanúságtétel a református irodalmi hagyományban a gyászévtizedtől 1800-ig című monográfiáját is ismertették.

A szerkesztők ajánják a Pro Deo et Maria, Rege et Patria, Populo et Salute. Alkalom, műfaj és beszédmód a 16–18. századi vallásos tárgyú irodalomban című munkát mindazoknak a kutatóknak és érdeklődőknek, akik szeretnék közelebbről is megismerni a 16–18. századi (erdélyi) magyar irodalom egy szeletének műfajait és beszédmódjait, megismerni a szövegek keletkezési körülményeit, és e tanulmányokat saját kutatásaikhoz inspiráló forrásként szeretnék használni.