Alumni

Alumni tevékenységek

 

  1. november 4-én, a POCU/626/6/13/130584 Smart! Student for Future! projekt keretében – amely átfogó gyakorlati programot kínál a Történelem és Filozófia, Bölcsészet és Pszichológia Kar hallgatói számára a munkaerőpiacra való belépés elősegítése érdekében – dr. Anca Bodzer asszony, a Bölcsészettudományi Kar volt hallgatója (angol–spanyol szak), aki interkulturális kommunikáció, fordítás és tolmácsolás mesterképzést végzett a spanyolországi Alcalá de Henares Egyetemen, és ott szerzett doktori fokozatot fordítástudományból, részt vett egy Zoom-on megtartott webináriumon.

 

Az esemény témája a szakmai életút volt. Másfél órán keresztül dr. Bodzer – aki jelenleg Madridban, a Lionbridge-nél dolgozik mint Senior Project Manager, és a Women in Localization szervezetnél egyetemekért felelős önkéntes menedzserként is tevékenykedik – bemutatta a hallgatóknak, mentoroknak és projektkoordinátoroknak a pályafutását az egyetem befejezése óta. Az évek során dolgozott az egyetemi szférában, az Alcalá de Henares Egyetemen, mint adjunktus, valamint a magánszférában is jelentős tapasztalatot szerzett. Emellett hivatalos fordító-tolmács, akit a román Igazságügyi Minisztérium, valamint a spanyol Külügyminisztérium is elismer. Az esemény végén kérdések és válaszok következtek, amelyre dr. Bodzer készséggel válaszolt.

 

  1. október 21-én, a Smart! Student for Future! projekt keretében, drd. Ada Baboi, a BBTE Politikai Tudományok és Kommunikáció Doktori Iskola doktorandusza tartott webináriumot Zoom-on.

 

A webinárium témája a doktori disszertáció megírásának kutatási folyamata volt. Az egy órás találkozón Ada Baboi – aki a Bölcsészettudományi Kar spanyol–angol szakán végzett – bemutatta szakmai pályafutását. Az évek során dolgozott mind a magánszférában, mind egyetemi környezetben, Bukarestben és Kolozsváron. Kiemelte a doktori disszertáció megírásához kapcsolódó kutatási munkát, amely jelenleg befejezés előtt áll. A prezentáció végén kérdések és válaszok következtek.

 

  1. július 15-én, szintén a fenti projekt keretében, dr. Carmen Candale, a bukaresti Akadémiai Kiadó szerkesztője tartott másfél órás webináriumot Zoom-on, 18 órától.

 

A rendezvény témája: A szerkesztő munkája – kihívások és örömök. Dr. Candale a Bölcsészettudományi Kar spanyol–angol szakán végzett, majd Multikulturális és Multilingvális Kommunikáció szakon szerzett mesterdiplomát, spanyol nyelvészeti doktori fokozatát a Bukaresti Egyetemen szerezte. A hallgatóknak, mentoroknak, gyakorlati szakértőknek és koordinátoroknak bemutatta a kiadó történetét, szervezeti felépítését, valamint a kiemelkedő kiadványokat. Részletesen beszélt a korrektúrázás folyamatáról, és a szerkesztés során használt jelekről. A webinárium végén kérdések következtek, amelyekre kedvesen válaszolt.

 

  1. május 20-án, 18 órától Zoom-on került sor a következő webináriumra: Hivatalos fordítói tevékenység – mítosz és valóság. Meghívott vendégek: Ana Bogdan (Bölcsészettudományi Kar, alkalmazott modern nyelvek, spanyol–angol szak) és Monica Chindriș (Bölcsészettudományi Kar, spanyol–francia szak).

 

Másfél órán keresztül a hivatalos fordítói engedélyezés folyamatáról beszéltek a román Igazságügyi Minisztérium részéről, a szervezeti formákról (PFA és Kft.), ezek előnyeiről és hátrányairól, a fordítói memóriák használatáról és a folyamatos képzés fontosságáról. A prezentáció végén a résztvevők kérdéseket tehettek fel, amelyekre a meghívottak példákkal válaszoltak.

 

  1. március 18-án, a fent említett projekt keretében, 18 órától Zoom-on webináriumot tartottak „A tudományos kutatási tevékenység – kötelesség és szakmai megelégedés” címmel. Meghívott: dr. Andreea Pușcaș tudományos kutató, a „Sextil Pușcariu” Nyelv- és Irodalomtörténeti Intézetből (Kolozsvár).

 

Dr. Pușcaș, aki a BBTE Bölcsészkarán (spanyol–angol szak) végzett, és ugyanott doktorált, bemutatta az intézet történetét, szervezeti felépítését és kutatási projektjeit. Kiemelten szólt a Román Nyelv Szótárának (DLR) szerkesztési munkálatairól, amelyeken ő is dolgozik. A bemutató után kérdés-felelet következett.

 

  1. november 26-án, 18 órától, Camelia Oană tolmács és hivatalos fordító tartott előadást, aki a Lucian Blaga Egyetemen (Szeben) végzett angol–német szakon, majd a BBTE konferenciatolmács mesterképzésén angol–spanyol szakon. A diplomázást követően az Európai Központi Banknál volt fordítói gyakornok, majd szabadúszóként dolgozott Romániában. Az előadáson szó esett a Bölcsészkar diplomásainak lehetőségeiről, a hivatalos engedélyeztetési folyamatról, vállalkozásalapításról (tippek, gyakori hibák), az etikai aspektusokról, valamint a szakmai kompetenciákról. A kérdések a jogszabályok ismeretének szükségességére és a szakmai kapcsolati háló fontosságára vonatkoztak.

  2. november 12-én, 16 órától Ciprian Dumea, az Európai Parlament fordítója tartott előadást. Ő a BBTE Alkalmazott Modern Nyelvek szakán végzett, majd Terminológia és Fordítástudomány mesterdiplomát szerzett. Az előadás során az uniós fordító munkaköri feladatairól beszélt, beleértve a sajtóközlemények, podcastok, tájékoztató dokumentumok fordítását.

  3. október 18. – Állásinterjú webinárium, meghívott: Virginia Raluca Petric, HR szakember a SIG Combibloc cégtől, az Alkalmazott Modern Nyelvek szak volt hallgatója. Az esemény 2 órás volt. A hallgatók előzetes anyagokat olvastak az interjú témaköréről. Az előadás során Petric asszony bemutatta az állásinterjúk kulcselemeit, kompetenciaigényeket, ezek kiemelésének és értékelésének módját. Az esemény kérdések-válaszok szekcióval zárult.

 

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem 2021. június 10–12. között alumni eseményt szervez. A UBB Alumni Napok célja a kapcsolat megerősítése az intézmény és végzett hallgatói között: újra találkozás, élménymegosztás, közös kikapcsolódás a régi egyetemi helyszíneken. Az esemény hibrid formátumban kerül megrendezésre, fizikai és online jelenléttel. Az alumni részt vehet a Gála eseményen, AlumniTalks előadásokon, virtuális interaktív programokon, és június 12-én szombaton, családjával együtt ingyenesen látogathatja a Botanikus Kertet és a Babeș-parkot.

http://alumni.ubbcluj.ro/alumni-days/

Az UBB végzett hallgatói számunkra egy dinamikus, kimeríthetetlen erőforrást jelentenek, akik az oktatási és tanórán kívüli tevékenységekben is hatékonyan szerepet vállalhatnak. Szeretnénk minél jobban bevonni őket közösségünk életébe. Az alumni hangja erős, és azt szeretnénk, hogy képviseljenek bennünket. A COPA központ célja az alumni-kapcsolatok fejlesztése és az akadémiai közösség erősítése. Az UBB összekötő szerepet vállal az évfolyamok és végzett hallgatók között, egy újfajta tudás- és tanulási dimenzió létrehozása érdekében. Az egyetem célja egy hatékonyabb, tudással és hatással gazdagabb alumni közösség létrehozása, amely aktív szerepet vállal a hallgatók és oktatók életében.

Ha szeretne csatlakozni a Litere Alumni közösséghez, kérjük, töltse ki a jelentkezési űrlapot, és küldje el a következő e-mail címre: alumni@lett.ubbcluj.ro

 

Acest site folosește cookie-uri pentru a vă oferi o experiență optimă de navigare. Unele sunt esențiale, altele ne ajută să îmbunătățim funcționarea site-ului. Continuarea navigării implică acceptarea acestora. Detalii în Politica de utilizare a cookie-urilor.
Accept
Respinge
Privacy Policy