ÖSZTÖNDÍJAK
Utolsó frissítés: 2025. február 28.
Babeș–Bolyai Tudományegyetem // Bölcsészettudományi Kar
ÖSZTÖNDÍJAK, II. FÉLÉV, 2024–2025-ös tanév
TELJESÍTMÉNY ALAPÚ ÖSZTÖNDÍJAK – I. és II. kategória
(korábbi teljesítmény- és érdemösztöndíjak)
Minden integralista hallgató, akinek az átlaga megfelel az ösztöndíjra való jogosultságnak.
Az Erasmus mobilitási hallgatók is pályázhatnak teljesítményösztöndíjra.
A KÉRVÉNYEK rovatban közzétett Excel, amelyet az I. és II. kategóriájú teljesítményösztöndíjra pályázóknak kell kitölteniük, akik publikációkkal rendelkeznek:
-
rögzített számítási képlettel rendelkezik. Excelben kell kitölteni. Ellenkező esetben a képlet eltűnik.
-
javaslat azoknak, akiknek Apple készülékük van Office nélkül: töltsék fel az excel-t a Google Drive-ra (google sheets) és próbálják meg ott kitölteni, ha a képletek nem tűnnek el;
-
csak a „Nr.” mezőt töltse ki, publikációk számával a megfelelő tétel mellé írva. Például önállóan szerkesztett szakfolyóiratokban vagy konferenciakötetekben megjelent publikáció esetén a „Nr.” mezőbe „1”-et írok. a megfelelő helyre. Ekkor az „Összesen” mezőben automatikusan megjelenik a pontszámom.
-
a „Pontszám” mezőben semmi sem szabad módosítani;
-
semmit sem szabad módosítani az „Összesen” mezőben, ahol a „Nr.” mező kitöltése után automatikusan megjelennek a pontszámok;
-
társszerzős cikkek esetén a piros színnel jelölt mezőket töltse ki a „Nr.” mezőben a következő képlet szerint: =publikációk száma/szerzők száma. Példa: Van egy társszerzős tudományos cikkem egy nemzeti folyóiratban. A cikknek 3 szerzője van. Kitöltöm a „Nr.” alatt. az említett mez mellett a következőképpen: =1/3. Az egyenlőségjelet be kell tenni ahhoz, hogy a képlet aktív legyen.
A BBTE-n az ösztöndíjakat NEM a minimális tanulmányi átlaghoz kötik. Az ösztöndíjak száma szakonként meghatározott, így az egyenlő átlagok közötti különbségtétel a kritériumok szerint történik:
-
KRITÉRIUM: a 2024–2025-ös tanév I. félévében már megjelent munkákért összegyűjtött pontok;
-
KRITÉRIUM:
a 2024–2025-ös tanév, I. félévének tanulmányi átlaga.
FIGYELEM! Az lap- és mesterképzéses hallgatókra vonatkozó ösztöndíjak odaítéléséről szóló rendelet – a, 10. cikk (6) bekezdés a.) pontja szerint egyenlő átlagok esetén az első kritérium a tudományos tevékenység (az ösztöndíjpályázat benyújtásáig megjelent munkák), a második kritérium, amely az első után alkalmazandó, a tanulmányi átlag. Minden egyenlő átlagpontszámmal rendelkező hallgatónak (általában a 10-es átlagot elérő hallgatóknak) csatolnia kell a pályázatához a tudományos tevékenységre vonatkozó FÜGGELÉKET és az automatikus pontszámellenőrzési/számítási FORMANYOMTATVÁNYT (az automatikus pontszámszámítási képleteket tartalmazó excel dokumentumot).
Ugyanezen előírás szerint CSAK az ösztöndíjpályázat benyújtását megelőző félévben (azaz a 2024–2025-ös tanév, I. félévében) MEGJELENT publikációkat veszik figyelembe, a folyamatban lévő vagy más félévekben megjelenteket nem.
Szociális alapú ösztöndíj/Egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű hallgatóknak nyújtott támogatás
II. FÉLÉV, 2024–2025-ös tanév
Alacsony jövedelműek szociális ösztöndíja = olyan diákok számára, akiknek a családja havi nettó jövedelme legfeljebb 2262,25 lej/családtag a 2024. február és 2025. január közötti időszakra.
Szociális ösztöndíj egészségügyi szempontból hátrányos helyzetű hallgatóknak = az ösztöndíj szabályzat 15. cikk (5) bekezdés 2. pontjában felsorolt betegségben szenvedő hallgatóknak ítélik oda. Ennek igazolására a szakorvos igazolást állít ki, amelyben fel kell tüntetnie, hogy a betegség e cikkely hatálya alá tartozik. Az igazolást a háziorvosnak is jóvá kell hagynia.
Minden olyan hallgató jelentkezhet, aki megfelel az előző szakaszban ismertetett kritériumoknak.
Az integralista hallgatók elsőbbséget élveznek a költségvetési forrásokból, azaz a minisztériumi forrásokból származó ösztöndíjban.
A nem integralista hallgatók pályázhatnak, amennyiben legalább 20 kreditet szereztek. Ők a költségvetésen kívüli forrásokból, azaz a BBTE rektori alapjából származó szociális ösztöndíjra pályáznak, és az első ösztöndíjlisták közzététele után kb. 2 héttel kapják meg a választ.
Az alacsony jövedelműek szociális támogatásához háztartásfőnként a 2024. februártól 2025. januárig (összesen: 12 hónap) tartó időszak HÓNAPONKÉNTI NETTÓJÖVEDELMÉT kell bevallani. Számítsa ki a háztartás összes nettó jövedelmét (államilag adózott jövedelem) minden hónapra, és ossza el azzal, hogy hány családtag eltartottja van az adott családnak. Képlet: havi nettó családi jövedelem : 12 : családtagok száma.
A megengedett maximális havi nettó jövedelem: 2262,25 lej/családtag. Ez azt jelenti, hogy egyetlen, a 8. mellékletben bejelentett hónap sem haladhatja meg ezt a jövedelmet.
!!! A dokumentumokat egyetlen PDF dokumentumban kell benyújtani a 10. mellékletben vagy a 11. mellékletben (orvosi esetek esetében) meghatározott sorrendben.
Ez az online felület segít a fényképek PDF-be konvertálásában és az iratok egyetlen PDF dokumentummá való tömörítésében.
!!! A dosszié minden oldalát meg kell számozni és alá kell írni (jobb oldalt, lent).
A számozás a Szociális támogatás iránti kérelemmel kezdődik (Cerere pentru acordare bursă socială, 7. melléklet).
A szociális/orvosi ösztöndíj dosszié megfelelőségét igazoló nyomtatványt (10. melléklet alacsony jövedelmű szociális ösztöndíj esetén; 11. melléklet orvosi esetek esetén) NEM kell megszámozni. Ez a nyomtatvány lesz az első dokumentum a tömörített PDF-ben, de nem lesz számozva.
A szociális ösztöndíjfájlok regisztrációs szakaszában a hallgatónak fel kell töltenie a GDPR-megállapodásokat, amelyek kötelezőek: 12. melléklet – A hallgató beleegyezése; 13. melléklet – A családtagok beleegyezése.
Ezek NEM tölthetők fel a dosszié benyújtása után, de frissíthetők (ha a fájl ÉRVÉNYTELEN státuszú).
A hallgató beleegyezését (12. melléklet) pdf formátumban szkenneljük be és töltjük fel a platformra.
A családtagok beleegyezéseit (13. melléklet) beszkennelik, és MINDENT egy PDF-fájlba tömörítik, majd feltöltik a platformra.
!!! A hallgatónak MINDEN családtag esetében, aki bevallott jövedelemmel rendelkezik, meg kell adnia a nevét és a személyi számát.
A szabályzatból kiemelt és a különböző helyzeteknek megfelelő dokumentumok, amelyeket a fenti mellékleteken kívül be kell illeszteni.
Kutatásért odaítélt speciális ösztöndíjak
A tudományos tevékenységért járó speciális ösztöndíjakat a tudományos kutatásban kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatóknak ítélik oda. Az alapképzésben (2. és 3. éves hallgatók) és a mesterképzésben részt vevő (1. és 2. éves hallgatók) a 2023-2024-es tanévben kutatási ösztöndíjra pályázhatnak. A kutatási ösztöndíjak nyertesei a BBTE Tudományos Kiválósági Szakkollégium és a BBTE Next Generation Virtual College of Excellence tagjaivá válnak.
A Pályázatok benyújtása elektronikus úton történik az alábbi felületen: https://inscrieri.ubbcluj.ro/burse/.
Szükséges iratok
- sz. melléklet (A pályázó adatai) és 2. sz. melléklet (A kutatási terv leírása);
A kutatási tervet benyujtó hallgató témavezetőjének ajánlása, kiegészítve a felelősségvállalásról szóló nyilatkozattal;
A pályázó hallgató publikációs listája;
A pályázás ütemterve (kalendárium)
A pályázatokat 2023. október 6-20. (12 óra) között kell benyújtani az erre a célra szolgáló elektronikus felületen: https://inscrieri.ubbcluj.ro/burse/
- Interjú / a kutatási projektek nyilvános bemutatása: 2023. október 23., 10 óra, D. Popovici terem.
- Eredmények közzététele: 2023. október 24.;
- Fellebbezések benyújtása: 2023. október 25-27. (15 óra) – elektronikus formában a claudia.botezatu@ubbcluj.ro címre;
- Fellebbezések elbírálása és a végleges eredmények közzététele: 2023. október 30.;
- A pályázatok továbbítása a hallgatók karonkénti rangsorolásáról szóló jegyzőkönyvvel együtt: 2023. november 8.;
- A pályázatok ellenőrzése és a végleges döntés a BBTE Tudományos Tanácsában: 2023. november 9-21.;
- Végső eredmények közzététele: 2023. november 22.;
- A támogatási szerződések megkötése: 2023. november 28.
A Bölcsészettudományi Kar bizottságának kritériumai:
A jelölt korábbi teljesítménye (a végső pontszám 50%-a, az alábbiak szerint elosztva):
30%: könyvek, könyvfejezetek, cikkek nemzetközi folyóiratokban, cikkek a Nemzeti Tudományos Kutatási Tanács (rom. CNCS) által akkreditált hazai folyóiratokban, tudományos és irodalmi fordítások akkreditált kiadóknál;
20%: előadás hazai és nemzetközi konferenciákon, tudományos diákkonferenciákon elnyert díjak, egyéb tudományos vagy kulturális díjak; tudományos és kulturális folyóiratok szerkesztőségi bizottságának tagja.
A projekt értékelési kritériumai:
- a kutatási terv innovatív jellege;
- koherens szerkezet és a szakterületen belül jól meghatározott kutatási téma;
- a téma szakirodalmának ismerete (beleértve a nemzetközi szakirodalmat is, ha van ilyen);
- a kutatás reális tervezhetősége és megvalósíthatósága.
E szempontrendszer alapján a bizottság 1-től 10-ig terjedő pontszámokat ad. Azonos pontszámok esetén a bizottság a kutatási tervek innovációs és megvalósíthatósági komponensei alapján hozza meg végső döntését.