A Kar Eredete és Kialakulása
Az Egyetem és a Bölcsészettudományi Kar eredete egészen 1581-ig nyúlik vissza, amikor Kolozsváron jezsuita kollégiumot alapítottak. A kor oktatási modelljével összhangban a philologia tantárgyat a szabad művészetek egyikének tekintették, amely a teológia szolgálatában állt (ancilla theologiae).
A 17. században a kollégium Claudiopolitana Akadémiává alakult, amelyet később a Habsburgok oktatási kezdeményezései folytattak, Mária Terézia és II. József uralkodása alatt. 1872-ben megalakul a Ferenc József nevét viselő magyar egyetem, amelynek keretében Hugo von Meltzl vezetésével létrejön az első összehasonlító irodalomtanszék.
Erdély Romániához való csatolása után, 1919-ben megalapítják a román „Felső-Dácia” Egyetemet, amelynek egyik alappillére a Bölcsészettudományi és Filozófiai Kar volt, Sextil Pușcariu vezetésével. Itt jönnek létre a román nyelv, irodalom és dialektológia tanulmányozásának alapvető tanszékei.
Átalakulások a 20. században
A két világháború közötti időszakban a Kar specializációi bővülnek: klasszika-filológia, modern filológiák (angol, francia, német stb.), szlavisztika és magyar szakirányok jelennek meg – tükrözve a régió kulturális sokszínűségét. A második világháború után a román „Victor Babeș” és a magyar „Bolyai János” egyetemek 1958-ban egyesülnek, létrehozva a „Babeș–Bolyai” Egyetemet.
Ekkor a kart Filológiai Karnak nevezik át. 1989 után visszakapja hagyományos nevét – Bölcsészettudományi Kar –, és egy jelentős akadémiai fejlődési időszak kezdődik.
Modernizáció és Nemzetközi Elismerés
A forradalom után új szakok jönnek létre: klasszika-filológia, színháztudomány (később önálló Színházművészeti Karrá válik), összehasonlító irodalom, ázsiai nyelvek és irodalmak, skandináv nyelvek stb. Ezek a nyelvi és kulturális sokszínűség iránti nyitottságot tükrözik.
Ma a Bölcsészettudományi Kar román, magyar, német nyelvű programokat kínál, valamint olyan nemzetközi nyelveken is, mint angol, francia, spanyol, orosz, olasz, kínai, japán, koreai, norvég, ukrán és mások. Két doktori iskola működik itt, amelyek országos és nemzetközi szinten is elismertek.
A Kar aktív kutatási központ, saját intézetekkel, tudományos kiadványokkal és nemzetközi partnerségekkel. Könyvtárhálózatával, oktatóival és széleskörű tudományos kínálatával a kolozsvári Bölcsészettudományi Kar ma Románia egyik legjelentősebb tudományos intézménye.