Lázár Aliz | Hirek

Idén 30 éve, hogy a kolozsvári néprajzi oktatás újraindulhatott, amely alkalomból október 16-án, pénteken ünnepi rendezvényre kerül sor. Az esemény az Aula Magnában zajlik korlátozott számú résztvevővel, de online is követhető a Magyar Néprajz és Antropológiai Intézet Facebook-oldalán.

A részletes program letölthető INNEN pdf formátumban.

Program:

10.00–13.00
A kolozsvári néprajzi oktatás újraindulásának 30. évfordulója
BBTE, Aula Magna és online közvetítés
Az eseményt megnyitja:
Dr. Szabó Á. Töhötöm, intézetvezető, Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Magyar Néprajz és Antropológia Intézet
Köszöntések:
Dr. Soós Anna, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Tagozatáért felelős rektorhelyettese
Dr. Ioan-Rareș Moldovan, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja
Szurovszky Katalin konzul, Magyarország Főkonzulátusa, Kolozsvár
Előadás
Dr. Péntek János: A néprajz szakos képzés indulásának és kiépülésének kegyelmi időszaka
Magyarországi társintézetek videóüzenetei, köszöntései

Az elmúlt három évtized áttekintése
Keszeg Vilmos: 30 év történései az oktatásban
Tánczos Vilmos: Új paradigmák a csángókutatásban: a MNAI és a KJNT 1990 utáni eredményei
Czégényi Dóra: Oktatás- és kutatástörténet a szakdolgozatok tükrében
Csiki Réka – Könczei Csilla: Nyílt szemináriumok, diákfilmklubok és filmfesztiválok a BBTE Néprajz és Antropológia Intézete és a Tranzit Ház közös szervezésében
Jakab Albert Zsolt: A tanszék és a KJNT közös teljesítménye: a könyvkiadás
Nagy Ákos: Diákgyűjtések a KJNT archívumában
Szabó Á. Töhötöm: A tanszék intézményközi kapcsolathálója és kapcsolatai
Tasnády Erika énekel

15.00–19.00
Online hallgatói és véndiák-találkozó, beszélgetések
15.00–15.40
Népi kultúra, néptánc, színpad, fesztivál. Varga Zoltánnal, a Kalotaszeg Legénytársulat tagjával Szabó Á. Töhötöm beszélget.
15.40–17.20
A néprajzi szaktudás igényeltsége, érvényesítésének esélyei az erdélyi társadalomban. Volt hallgatóinkat Rostás Péter István kérdezi. Résztvevők: Both Zsuzsa (nemezműves, néptáncoktató), Fosztó László (kutató), Kádár Kincső (egyéni vállalkozó), Kinda István (muzeológus), László Eszter (irodavezető), Ozsváth Imola (tanár), Vajda András (egyetemi oktató).
17.20–18.00
Vizualitás, kamera, etnográfiai film és etnográfiai kutatás. Plájás Ildikó Zongával (Leideni Egyetem, vizuális antropológia mesteri program) és Veraart Orsolyával (filmrendező, vizuális antropológus, CinéTrans) Könczei Csilla beszélget.
18.00-18.50
Film:
Részletek vetítése Plájás Ildikó Zonga: Párbeszédek az ingoványban/Dialoguri de baltă/Swamp Dialogues (2015, 53 perc) és Veraart Orsolya: A természet embere és én/Omul naturii și eu /Man of Nature and Me (2013, 37 perc) című filmjéből
18.50–19.00
Zárszó. Szabó Á. Töhötöm