Gabriela Isaila | Hirek
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Res Litteraria Transylvanie Vetus Irodalom- és Művelődéstörténeti Műhely a Hosszú Reformáció 1500–1800 kutatócsoporttal közösen könyvbemutatót szervez, melynek során rendhagyó módon három kiemelkedő kötettel ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A bemutatott kiadványok – két tanulmánykötet és egy monográfia – a régiség irodalmához kapcsolódnak, szerzőik és szerkesztőik között irodalomtörténészek, tanárok és doktoranduszok egyaránt szerepelnek. A köteteket tágabb témáik mellett közös célkitűzések kapcsolják össze: a régi magyar(országi) irodalmi alkotásokkal kapcsolatos kérdésfelvetések, forrásvizsgálatok, elemzések és problémafelvetések elevenednek meg a könyvek lapjain.
Szeretettel várják a szervezők mindazokat, akik a kiadványok összeállításával kapcsolatos információkkal, érdekességekkel, a hosszú reformációról való diskurzus megértésével és a hozzá tartozó izgalmas kérdésekkel, a legfiatalabb kutatók legfrisebb tanulmányaival, nézőpontjaival és kutatási módszereivel, illetve rendhagyó módon egy születésnapi köszöntő kötet előkészítésének folyamatával szeretnének megismerkedni.
A bemutatott kiadványok:
- Farmati Anna, Móré Tünde, Tóth Zsombor és Virág Csilla, szerk.: Eruditio et magnanimitas: Tanulmányok Gábor Csilla köszöntésére. Budapest: reciti, 2023.
- Tóth Zsombor: A hosszú reformáció jegyében – Vallási perzekúció és tanúságtétel a református irodalmi hagyományban a gyászévtizedtől 1800-ig. Budapest: Hun-Ren Bölcsészettudományi Kutatóközpont, 2023.
- Balla, Lóránt, Szmutku, Melinda, szerk.: Pro Deo et Maria, Rege et Patria, Populo et Salute. Alkalom, műfaj és beszédmód a 16–18. századi vallásos tárgyú irodalomban, Egyetemi Műhely Kiadó, Kolozsvár, Románia 2023.
Helyszín: BBTE, Bölcsészettudomány Kar, Kolozsvár, Horea út 31., Popovici (Kápolna) terem
Időpont: 2024. március 13., 16.00