Hallgatói műhelyek
Cercul Metacritic
Echinox
Láthatatlan Kollégium
A Láthatatlan Kollégium Románia első specializált egyetemi szakkollégiuma, irodalomtudományi szakkollégium, mely 1993-ban jött létre Cs. Gyímesi Éva alapításával. A szakkollégium kiegészítő képzésének célkitűzése a presztízs- és tőkevesztésnek kitett bölcsész szakma újrakontextualizálása. A szakkollégumi foglalkozások elősegítik a szakmai professzionalizálódást, a társtudományokkal való kapcsolatfelvételt, a bölcsészet pedagógiai és társadalmi integrációját. A szakkollégiumi képzés műhelyekbe és műhelyközi foglalkozásokba szerveződik.
Az LK-tagok feladatkörei:
- egy hallgató érdeklődési területének megfelelően egy műhelybe jelentkezhet, melyet köteles rendszeresen látogatni
- a műhelybe járó hallgatók javasolt létszáma 4 fő, ezt a műhelyvezető saját belátása szerint módosíthatja
- kötelező részvétel az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia évi versenyén önálló tudományos dolgozattal
- évente minimum 1 szakmai (tudósítás, recenzió, kritika, tanulmány) vagy szépirodalmi publikáció elkészítése és megjelentetése
- az LK tagjai segítséget nyújtanak bármilyen, az egyetemi polgárság részéről érkező szakmai foglalkozás megszervezésében (pl. filmklub, előadók meghívása, szakmai beszélgetések, felolvasóestek)
Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégium
A Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumot a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke alapította azzal a céllal, hogy a nyelvészet iránt érdeklődő, az alapképzésben és a mesteri képzésben részt vevő hallgatók számára az egyetemi kereteken túl biztosítson szakmai fórumot, képzést, kutatási lehetőséget. Tutoriális rendszerben működik, és ezt a Szakkollégiumi délutánok előadássorozata egészít ki. A Szakkollégium 2008-tól vesz fel hallgatókat, és keretében és folyományaként eddig több szakdolgozat, magiszteri dolgozat és TDK-dolgozat született. Távlati célja a szakmai utánpótlás kinevelése.
A szakkollégium fő tevékenységei:
- tutoriális alapon működő kutatási projektek (rendszeres konzultációk)
- műhelymunkára való felkészülés (tutoriális segítséggel, kiscsoportos megbeszélés)
- műhelyek (a szakkollégisták által vezetett nyitott nyelvészeti műhelyek, akár meghívottakkal)
További részletek a tanszék honlapján olvashatók.
Kriza János Néprajzi Szakkolégium
A 2007-ben alakult Kriza János Szakkollégium a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet szakkollégiumi hálózatának keretében működik, szakmai tevékenységét a Magyar Néprajz és Antropológia Intézet és a Kriza János Néprajzi Társaság koordinálja. A szakkollégium előzményeinek tekinthetők a Bölcsészettudományi Kar és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kutatási Programok Intézete keretében működő társadalomtudományi profilú szakkollégiumok, kutatócsoportok.
Célja, hogy az egyetemen folyó néprajzi oktatás mellett olyan képzési formát nyújtson, amelynek keretében a szakkollégisták ismereteiket bővíthetik, az egyetemi oktatásból kimaradó témákkal, az interdiszciplináris szellemében pedig más szakterületek, rokon tudományok eredményeivel ismerkedhetnek meg. A tevékenység eleme az egyéni, irányítóval történő munka, az egyéni kutatás, a dolgozatírás, illetve ezeknek tudományos színtéren történő bemutatása. Mindezeken keresztül a vitaszellemet, az egyéni látásmódot, az elemzőkészséget, a kreativitást fejlesztjük. A meghívott kutatók előadásai, a műhelyviták és a néhány napos tanulmányutak a szakma és a magyarországi intézmények, publikációs és kutatási lehetőségek jobb megismerését teszik lehetővé.