Egyetemi tanár
Kutatási területek:
A Világirodalom: az ókor irodalma és kultúrája című tantárgy az egyéni kutatásra teszi a hangsúlyt és terminológiai –informatív – kutatástörténeti órák után a diákok egyéni munkájának közös megbeszélése jelenti a tanulás alapvető formáját (pl. táncművészet az ókorban; a nők helyzete; tanulási módoszatok; motívumok továbbélése stb.). Együttműködünk a Sapientia EMTE világirodalom-szakosaival.
A magyar irodalom története. A felvilágosodás és a romantika irodalma vizsgálata évenként más nézőpontból történik (ars poeticák, női szempontok, utazás-tematika stb), fontos, hogy a diákok megtanuljanak tájékozódni a szakirodalomban és értsék a primér szövegeket. Az oktatás beavató jellegű, a diákok recenziókat írnak, tudományos konferenciákra jelentkeznek. Az órán a tanár által azonosított új forrásokat is használjuk. (S. Pataki Mózes versei, Lukáts István versei, Ujfalvi Krisztina levelező köre). Együttműködés: MTA 18-19. századi osztályaival.
A Színházi kultúra Erdélyben 1700-1849 az irodalom és a színjátszástörténet komparatív tanulmányozása (drámaszövegek, kritikai írások, szöveges források – dramaturgiai nézőpontok, programok, színpadi nyelv vizsgálata) . E stúdiumhoz köthető az Egyede Emese által vezetett THÉ-Trupp Egyetemi Irodalmi színpad munkássága is is, illetőleg a Drámaszövegek metamorfózisa. Kontaktustörténetek című konferencia megszervezése. Együttműködés: BBTE Germanisztika tanszék, az MTA színházkutató csoportja.
A kritikai kiadás (a mesterképzőn) a szövegek digitális és papír alapú kiadásának műhelye.
Egyed Emese legutóbbi könyve: Régi székely írók (válogatás, sajtó alá rendezés) hargita kiadó 2017.