Beszélgetés Helyszín: BBTE Aula Magna
A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának javaslatára a nemzetközileg elismert magyar író, Krasznahorkai László vesz át tiszteletbeli doktori (doctor honoris causa) címet. A BBTE 2016. március 26-án, kedden 18 órától az egyetem főépületének Aula Magna termében szervez nyilvános pódiumbeszélgetést a kiemelkedő művésszel. Krasznahorkai László beszélgetőtársai: Asztalos Veronka-Örsike, Selyem Zsuzsa és Szabó Attila. A beszélgetés magyar nyelv zajlik román nyelvű szinkrontolmácsolással. Minden érdeklődőt szeretettel látunk!
DHC ünnepség Helyszín: BBTE Aula Magna
A Bölcsészettudományi Kar javaslatára a BBTE tiszteletbeli doktori (DHC) címet adományoz a kortárs magyar és világirodalom kiemelkedő alkotójának, Krasznahorkai Lászlónak. Az eseményre március 26-án 11 órakor kerül sor. Minden érdeklődőt szeretettel várunk az egyetem főépületének dísztermébe!
Emlékkonferencia Helyszín: BBTE, Bölcsészettudományi Kar, Horea u. 31, Popovici terem. Időpont: 2019. március 8–9.
Tisztelt és szeretett tanárunk, kollégánk, Horváth Andor 2019. március 8-án töltené 75. életévét. Korai és váratlan halála megakadályozta abban a tervében, hogy ez alkalommal előadást tartson egykori munkahelyén, a BBTE Magyar Irodalomtudományi Intézetében. Tisztában vagyunk azzal, hogy nem pótolhatjuk ezt a többek által izgalommal várt előadást, ennek ellenére megpróbáljuk megidézni alakját, gondolkodásmódját, világlátását.
Ezért a BBTE Magyar Irodalomtudományi Intézetében konferenciát szervezünk 2019. március 8–9-én, amelyet Horváth Andor emlékének ajánlunk.
A részletes program itt tekinthető meg.
Könyvbemutató Helyszín: a BBTE Bölcsészettudományi Kar kis díszterme/Popovici terem (Horea u. 31. sz.). Időpont: március 4., 18 órától.
Az érdeklődők figyelmébe ajánljuk a Bolyai Társaság – Egyetemi Műhely Kiadó Ráció Kiadóval közösen gondozott kiadvány, Berszán István Ritmikai dimenziók című kötetének bemutatóját.
A beszélgetést Selyem Zsuzsa, az Irodalomtudományi Intézet docense moderálja.
Helyszín: a BBTE Bölcsészettudományi Kar kis díszterme/Popovici terem (Horea u. 31. sz.).
Időpont: március 4., 18 órától.
Pedagógia konferencia Helyszín: BBTE BTK épülete, Horea u. 31. sz. Brassai, Dézsi, Eminescu, Stanca terem. Időpont: március 1–2.
Semmi nem mozog magától.
Csak olyankor beszélünk a romániai oktatás helyzetéről, amikor napvilágot lát egy botrány: tüntetnek a tanárok, megvertek, feljelentettek, kirúgtak valakit, igazságtalanul bántak egy gyerekkel és van róla legalább videó, újra megjelent egy statisztika, amely gyermekszegénységről, iskolaelhagyásról, lemorzsolódásról, alacsony iskolai teljesítményről szól vagy egy törvénytervezet, amelyre azonnal reagálni kell.
Az év többi részében csendben tűrjük a romániai városi és vidéki iskolákban uralkodó állapotokat, a hiányosságokat, amelyek nagy része annyira átszövi társadalmunkat, hogy azt sem tudjuk, honnan kezdjük a rendszer átgondolását, újraépítését.
Nagyon gyakran juthatunk arra a következtetésre, hogy az oktatási rendszer reformjához elsősorban pénzre van szükség – ehhez képest mi azt javasoljuk, hogy amíg ez hiányzik, próbáljunk saját erőből javítani azokon a területeken, amelyekkel kapcsolatban állunk, azokban az iskolákban, amelyekben dolgozunk.
A konferencián való részvétel ingyenes, de, mivel a műhelyek létszáma korlátozott, regisztrációhoz kötött. A hivatkozásra kattintva jelentkezhetsz, választhatsz a konferncia műhelyei közül
A Mentés másként pedagógia konferencia célja,
hogy lebontsuk a tévhiteket, amelyek ellehetetlenítik egy demokratikus és funkcionális oktatási rendszer létrejöttét, és hogy lehetőséget teremtsünk az oktatásról való párbeszédre. Az áthallásos cím az oktatásban részt vevő minden gyermek bevonását célzó módszerek felkutatására, bevált módszerek megosztására is vonatkozik.
Az előadások, műhelyek, a kerekasztal-beszélgetések és a Pedamozi során az oktatási rendszert érintő általános kérdéseket (pedagógusképzés, gyermekjogok, gyermekszegénység, szociális hátrány, inklúzió, sajátos nevelési igény, rasszizmus, szexuális nevelés) egy-egy gyakorlati támponton, tanítási tapasztalaton, bevált módszeren keresztül közelítjük meg.
A Mentés másként története
a Dombok mögött kezdődött, egy vidéki, helyettesítő tanári tapasztalattal az állami oktatás, ha nem is fekete, de szürke foltjairól.
Aztán a kolozsvári Láthatatlan Kollégium Kortárs ifjúsági irodalom műhelyében (BBTE-BTK) kiforrott a Mentés másként pedagógia konferencia koncepciója és megszerveztük az első alkalmat.
Az idei konferencia programja
Az előadások és műhelyek egyik része átfogóbb témákat fog megragadni, amelyek minden pedagógus hallgatót, tanárt érintenek valamilyen mértékben: milyen eszközök segíthetik a pedagógust, aki hátrányos közösségben dolgozik, vagy aki mélyszegénységben élő gyermeket tanít, hogyan fordulhatunk a sajátos nevelési igényű gyermekhez, milyen hibákat kerüljünk el, miért alapvetően fontos a gyermekjogokat figyelembe venni –miért életmentőek ezek egy-egy gyermek számára (ld. egészségügyi ellátáshoz való jog, lakhatáshoz való jog, oktatáshoz való jog, önkifejezéshez való jog stb.).
Az előadások és műhelyek másik része egy-egy sajátos területre koncentrál: a kortárs ifjúsági irodalomról, a 21. századi olvasási stratégiákról, nyelvtanításról, állatasszisztált pedagógiáról, egyetértésen (konszenzuson) alapuló döntéshozásról, interaktív természetismeretről, az érzékenyítő workshop lehetőségeiről saját élmény alapján.
A műhelyekkel párhuzamosan folyamatosan működni fog a Pedamozi, ahol pedagógiai szempontból vitaindító dokumentum- és játékfilmeket fogunk vetíteni.
A konferencia napjait a felgyűlt kérdések megbeszélésével zárjuk, az első napon informális keretek között, a másodikon egy kerekasztal-beszélgetés formájában, meghívottjaink segítségével, olyan gondolatok, konkrét ötletek megfogalmazására törekedve, amelyek már egy demokratikusabb oktatási rendszer kialakítása felé mutatnak.
Az előadók, műhelyek sora folyamatosan frissül a konferencia facebook oldalán.
Részletes leírások a képekre kattintva olvashatók.
A teljes program ITT tekinthető meg.
Facebook-esemény itt tekinthető meg.