UBB | Ştiri

În perioada 13 – 17 noiembrie Schein Gábor, profesorul Universității de Științe Eötvös Lóránd va fi invitatul Instituției noastre, în cadrul programului ERASMUS.  Așteptăm cu drag  studenții noștri și pe toți cei care se interesează la cele patru prezentări susținute de către dumneasa.

– Luni, 13 noiembrie la sala Balzac, de la orele 16:

Reprezentarea problemelor și tradițiilor țiganilor în literatura maghiară din secolul al XIX.- lea

– Marți, 14 noiembrie, sala Brassai de la ora 10:

Despre literatura romilor din Ungaria și despre posibila canonizare a acestora

– Marți, 14 noiembrie, sala Brassai, de la ora 14:

Situația țiganilor din Nagyida – un model al restabilirii relației dintre țigani și maghiari (vizând câteva opere reprezentative din secolul 20:

– Joi, 16 noiembrie, sala Brassai, de la ora 14:

Problematica reprezentării țiganilor în literatura maghiară contenporană.