Lázár Aliz | Ştiri

Cercul de Poezie Nordică DiktLek din cadrulDepartamentului de Limbi și Literaturi Scandinavede la Facultatea de Litere, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, fondat și coordonat de lect. univ. dr. Raluca-Daniela Duinea, vă invită luni, 27 aprilie 2024, ora 19.00 pe platforma Zoom, la întâlnirea care o are ca invitat special pe poeta debutantă Anna With, din Norvegia. Aceasta va susține prelegerea intitulată Øvelser i mottagelighet (om hvordan intuisjon og tiltro kan øves gjennom poesi) – Exerciții de receptivitate (despre cum intuiția și încrederea se pot pune în practică prin intermediul poeziei). Născută în 1997 la Oslo, Norvegia, Anna a studiat la Skrivekunstakademiet (Academia de Scriere Creativă) din Bergen și a urmat un curs de Studii Literare la Universitatea din Oslo, fiind licențiată în Creație Literară, în cadrul HDK-Valand – Academia de Artă și Design, din Göteborg, Suedia. După absolvirea studiilor a lucrat ca stagiar la un teatru din Reykjavik, Islanda, urmând stagii de lucru în cadrul programelor de artist-in-residence, în Suedia, Danemarca și Islanda. Fiind preocupată în mod special de poezie și eseu, în scrierile sale face adesea trimiteri la stilul academic și cel beletristic (artistic). În 2024 a debutat ca poet la editura Forlaget Oktober cu volumul de poezii Eplet, Nesten (Mărul, mai degrabă).

În cadrul evenimentului va avea loc un atelier de traducere a poeziei „hukommelsen” („memoria”) selectată din volumul de debut. Atelierul va fi moderat de studenții care își desfășoară stagiul de practică la Biblioteca de Studii Nordice.