UBB | Ştiri

În data de 18 august a avut loc în cadrul Zilelor Maghiarilor din Cluj a treia întâlnire a absolvenților profilului limba și literatura maghiară. Evenimentul a început vineri cu discursul captivant al doamnei profesoare Orbán Jolán despre relație dintre literatură și operă, apoi a continuat cu întâlnire informală și cu conversația la masa rotundă a poeților, care au absolvit profilul limba și lteratura maghiară (Fekete Vince, Vince Fekete, Lövétei Lázár László, Markó Béla și Szilágyi Júlia).

Ziua a fost încheiată prin concertul extraordinar al lui Boros Misi în sala de spectacol a Filarmonicii, unde talentul tânăr și invitatul său Bogányi Gergely au fost întâmpinați de un public entuziasmat și de aplauze furtunoase. Donațiile colectate la concertul caritativ prin intermediul Fundației Nyilas Misi vor fi folosite pentru ajutorarea mai multor copii talentați proveniți dintr-un mediu defavorizat. În ziua de după întâlnire la Facultatea de Filologie au fost organizate mai multe spectacole și programe publice pentru promovarea științei, unde spre bucuria noastră orele lui Keszeg Vilmos, Fazekas Emese, T, Szabó Levente, Balázs Imre József și Málnási Ferenc s-au bucurat de o popularitate semnificativă. Mulțumim pentru cei care în pofida cavalcadei de manifestări din cadrul Zilelor Maghiarilor din Cluj și-au exprimat interesul lor special pentru programele noastre și au încurajat publicul nostru prin prezența lor, mulțumim activitatea voluntarilor noștri entuziasmați, și transmitem mulțumiri speciale invitaților noștri celebri pentru faptul că ne-au onorat cu participarea lor la manifestările noastre.

Fotografiile au fost făcute de către fotografii Zilelor Maghiarilor din Cluj și de către voluntarii noștri.

Detalii pe pagina Facebook a profilului limba și literatura maghiară.

Ne bucurăm că manifestările noastre au fost interpretate de presă. Vă recomandăm să citiți următoarele articole:

Pian = joc, fericire – interviu cu Boros Misi, pe pagina web oficială a Zilelor Maghiarilor din Cluj.

Zilele Maghiarilor din Cluj – întâlnirea abcolvenților profilului limba și literatura maghiară, concertul lui Boros Misi și Bogányi Gergely la Cluj – reportajul ziarului Krónika.

La a treia întâlnire a absolvenților profilului limba și literatura maghiară și la concertul lui Boros Misi și Bogányi Gergely a fost prezent și Antal Áron și emisiunea „Erdélyi Figyelő” (Observatorul din Ardeal) a Televizunii din Cluj.

Și corespondenții portalului de știri maszol.ro au realizat un interviu cu Boros Misi după concert.

„A fost o plăcere să vedem că muzica lui Misi a captivat atât tinerii cât și pe cei mai în vârstă. De exemplu am observat un băiețel, care a încercat să imite din joacă pianistul, care numai cu câțiva ani a fost mai în vârstă decât el, și așa a făcut, parcă și el ar fi simțit și ar fi înțeles la fel pe Schubert. Iar aproape de el degetele unui bărbat din toată firea au preluat ritmul dansului ungar nr. 5 al lui Brahms, dar în cazul lui s-a văzut că el, dacă ar avea acces la un pian, ar reuși să cânte această piesă fără greșeli.” (Szabadság)

Piesele alese sunt cunoscute, populare, scurte și sunt alcătuite dintr-un singur motiv, și ni crează nici o dificultate acestor artiști cu talent deosebit.

Dar ceea ce distinge talentul deosebit de ceilalți interpreți este muzicalitatea lor, ceea ce s-a simțit deja când au pus mâna pe instrument. Aceasta bineînțeles este asociată de tehnica lor perfectă și de sentimentul de echilibru, siguranță și sentimentul de descătușare, ceea ce îndeamnă publicul ca să se așeze comod în sala de concert și să se delecteze cu muzică. Să asculți acești doi artiști este echivalent cu un catarzis sufletesc. În pofida tradițiilor muzicale clasice clujene concertul comun al lui Boros Misi și Bogányi Gergely este un eveniment marcant, este un model pentru alții. Sper ca în următorii ani spectatorii fideli ai concertelor de fiecare dată când vor intra în sala mare a Casei Universităților, își vor aduce aminte de concertul Bogányi-Boros.