UBB | Ştiri

Catedra de Limba Maghiară și de Lingvistică Generală a Facultății de Filologie a
Universității Babeș-Bolyai și Comisia Specialiștilor în Științe Lingvistice din cadrul Comisiei Academice din Cluj-Napoca organizează o conferință memorială împreună cu o lansare de carte
cu ocazia centenariului nașterii renumitului lingvist și fost profesor al facultății din Cluj-Napoca, Márton Gyula în data de 17 decembrie de la ora 10 în clădirea Facultății de Litere sala Marianum Popovici (str. Horea nr. 31).

Conferință memorială
10.00 – 10.15 Salutări
10.15 – 12.00 Discursuri și comemorări
10.15 – 10.45 Hegedűs Attila, profesorul și șeful de catedră al Universității Catolice
Pázmány Péter, Dialectologia în formarea sistemului lingvistic
10.45 – 11.05 Péntek János: Cum s-au realizat scopurile propuse în viitorul devenit trecut?
11.05 – 11.25 Csomortáni Magdolna, profesoara Catedrei de Limba Maghiară și de
Lingvistică Generală: Onomastica maghiară din Transilvania după Márton Gyula
11.25 – 12.00 Comemorări
12.00 Cartea memorială va fi prezentată de către Czégényi Dóra, lectorul universitar al
Institutului de Etnografie și Antropologie Maghiară, unul dintre redactorii volumului.
Data: 17 decembrie 2016
Locul: UBB Facultatea de Filologie/sala Marianum Popovici (str. Horea nr. 31)