UBB | Ştiri

Așteptăm cu drag pe cei interesați la expunerea intitulată „În fruntea Europei și/sau rămași în urmă, ca de obicei?” prezentată de dr. Balázs Mihály, profesor universitar, și organizat de către Universitatea Virtuală Babeș-Bolyai în data de 21 martie de la ora 16.

Deși suntem numai la începutul anului aniversar al reformatismului, dar deja se conturează tendințele principale ale activităților organizate în Ungaria și în Ardeal. Prima parte va prezenta faptul cum se raportează aceste tendințe la abordările din străinătate, în primul rând din Germania. Bineînțeles în centrul atenției este dilema că oare în publicațiile destinate publicului larg oare se prezintă sau nu, și dacă da, în ce măsură consecințele reformatismului din Europa de Est și Centrală și într-un cerc mai restrâns a reformatismului din Ardeal. După aceasta prin câteva particularități ale consecințelor din Ardeal faptul că prezența noastră mai marcantă ar ajuta prezentarea mai detaliată a consecințelor europene. Vor fi prezentate și obstacolele ale acestora.