UBB | Ştiri

Împreună cu invitații noștri din Finlanda vă așteptăm cu drag și și bineînțeles plin de emoții la programul prezentat mai jos.

Vineri, 10 iunie 2016 – Antti Leikas și Petri Laukka povestesc

Scriitorii finlandezi invitați de noi, Antti Leikas și Petri Laukka vor povesti studenților și profesorilor la specialitatea limba finlandeză vor povesti despre operele lor deja apărute și despre operele lor, care sunt în curs de apariție cu speranța că se vor întâlni cu viitorii traducători ale operelor lor.

Locul: Facultatea de Filologie a Universității Babeș-Bolyai (strada Horea nr. 31) sala Popovici.

Sâmbăta, 11 iunie 2016 ora 17 – Lansarea unui număr al revistei Ex Symposion și întâlnire între scriitori și cititori

Pap Vera Ágnes, redactor și traducător va prezenta numărul revistei Ex Symposion intitulat „Loterie scandinavă”.

Interlocutorii ei vor fi: M. Bodrogi Enikő, Varga P. Ildikó și Jankó Szép Yvette, traducători.

Invitații noștri vor fi: Antti Leikas, aventurierul jucăuș al prozei contemporane finlandeze și Petri Laukka doctorul nebun al istoriei muzicii rock din Finlanda

Din operele lui Antti Leikas și Petri Laukka va citi Molnár Edina, actriță și cântăreață.

Locul: Cafeneaua Literară Koffer, Bulevardul 21 decembrie 1989/ Kossuth Lajos nr. 46