UBB | Ştiri

Secțiunea de Etnografie a Conferinței Științifice a Studenților din Transilvania a fost organizată în data de 19 mai 2018. Secțiunea a fost deschisă de doamna dr. Klára Kuti, antropolog cultural al Muzeului Minorităților Germane din Ungaria cu prelegerea intitulată „Cercetare, educație, muzeu: responsabilitatea cercetătorilor culturali”. În cadrul secțiunii 11 studenți ai facultății au prezentat rezultatele cercetărilor individuale.

Rezultatele Secțiunii de Etnografie:

• Premiul I: Anett Kedves, „Cărțile poștale ale secolului al 20-lea din perioada 1940-1944. Reprezentări vizuale ale lui Andory Aladics Zoltán (1899-1990).”
  • Premiul II: Réka-Orsolya Csiki, „Jazz in the Park – festival ca o platformă comunitară de organizare.”
  • Premiul III: Norbert Pál, „O examinare etnosemiotică a cimitirului din Kiskede.”

Studenții premiați s-au calificat pentru participarea la etapa internațională a conferinței studențești, care va avea loc în Ungaria, în 2019.

Studenta la studiile de master Cultura și societate între tradiție și modernitate, Anett Kedves a fost de asemenea premiată cu două premii speciale.  Societatea Bolyai din Cluj-Napoca i-a acordat anul acesta „Premiul ETDK” pentru învățământul superior maghiar pentru rezultate deosebite și inovative de cercetare, recunoscând meritele abordării interdisciplinare.

Anett Kedves și coordonatorul lucrării sale, dr. Mária Szikszai, lector universitar al Departamentului de Etnologie și Antropologie Maghiară, a primit premiul extraordinar oferit de Eparhia Reformată din Ardeal și Fundația Pallas Athena Domus Concordiae (PADOC).