Departamentul de limbă, cultură și civilizație românească (DLCCR) din cadrul Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai a fost înființat în 1974. Mii de studenți din întreaga lume au studiat limba română aici în toată această perioadă, unii pentru a se înscrie la o universitate românească de stat sau particulară, iar alții ca parte dintr-un program de mobilități universitare sau acorduri interuniversitare.
Departamentul nostru oferă mai multe tipuri de cursuri de română ca limbă străină…more

ANUNȚ CONFERINȚĂ

Departamentul de limbă cultură și civilizație românească, împreună cu Institutul Limbii Române ca Limbă Europeană organizează, în 6-7 octombrie, cea de-a IV-a ediție a Conferinței Internaționale

Discurs polifonic în Româna ca limbă străină (RLS).

La conferință vor participa peste cincizeci de participanți, dintre care invitați de la universități din Elveția, Franța, Germania, Italia, Macedonia de Nord, Polonia, Spania și Republica Moldova.

20 Teachers

200 Students