În cadrul Facultății de Litere, Catedra de Filologie slavă (azi Departamentul de limbi și literaturi slave) are o îndelungată tradiție. Înființată în 1919, odată cu Universitatea Română din Cluj, Catedra a avut la conducerea sa profesori iluștri precum Iosif Popovici (1919-1928), Theodor Capidan (1928-1931) şi academicianul Emil Petrovici (1931-1968), care, prin activitatea lor excepțională, i-au impregnat un spirit aparte.
După cel de-Al Doilea Război Mondial, numărul membrilor Catedrei a crescut considerabil, fapt ce a impus reorganizarea acesteia. Astfel, au fost create trei secţiuni: Catedra de limba rusă (condusă, pe rând, de conf. dr. N. Kuzneţov şi lectorii L. Lukács şi K. Pasternak), Catedra de literatură rusă (condusă de lector dr. A. Leviţki şi conf. dr. M. Croitoru) şi Catedra de limbi slave (condusă de acad. E. Petrovici şi conf. dr. I. Pătruţ)…more

20 Teachers

200 Students