Gabriela Isaila | Ştiri

BELGIA VALONĂ – burse acordate în baza ofertei Ambasadei Regatului Belgiei la București nr. D/095/28.03.2024, înregistrată la A.C.B.S. cu nr. 408/03.04.2024

Agenția de Credite și Burse de Studii vă aduce la cunoștință oferta de burse la cursuri de vară pentru anul 2024, acordate în baza adresei Ambasadei Regatului Belgiei la București nr. D/095/28.03.2024, înregistrată la A.C.B.S. cu nr. 408/03.04.2024:
a) 3 burse la Universitatea din Bruxelles (fișa nr. 1),
b) 2 burse pentru profesorii de limba franceză la Universitatea Catolică din Louvain – la
– Neuve (fișa nr. 2),
c) 2 burse pentru profesorii de limba franceză la Universitatea din Liege (fișa nr. 3),
d) 3 burse pentru diplomați sau funcționari din domeniul relații internaționale la Universitatea din Mons.

Pentru informații complete vă rugăm să citiți documentele transmise de partea externă care sunt atașate prezentei.

Concursul național pentru acordarea burselor se desfășoară conform Regulamentului de
organizare și desfășurare a concursurilor naționale pentru acordarea burselor de studii/cercetare/specializare/cursuri de vară în străinătate, oferite în baza documentelor de colaborare bilaterală sau în mod unilateral de alte state, aprobat prin O.M.E.N. nr. 5408/2017, cu modificările ulterioare și Regulamentului privind organizarea și funcționarea Agenției de Credite și Burse de Studii, aprobat prin O.M.E.N. nr. 5568/2016.

INFORMAȚII
Informațiile transmise de partea primitoare sunt atașate prezentei.
CONDIȚII DE ELIGIBILITATE pentru bursele prevăzute la punctele a), b) și c)
(trebuie îndeplinite cumulativ):

Candidații trebuie să îndeplinească și condițiile impuse de partea externă – a se vedea documentul anexat.