Chira Dan | Ştiri

Cercul de Poezie Nordică DiktLek din cadrul Departamentului de Limbi și Literaturi Scandinave de la Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, coordonat de lect. univ. dr. Raluca-Daniela Duinea, organizează joi, 14 decembrie 2023, ora 18:00, o conferință cu titlul Spør almen om savn (Întreabă ulmul despre dor), în cadrul căreia se vor analiza trei poeme scrise de Karoline Brændjord. Selecția de poezii a apărut în volumul Jeg vil våkne til verden (Vreau să mă trezesc în lume), la Editura Gyldendal Norsk Forlag AS, în 2020.

Invitata, Rachel Rankin, este doctorandă la Universitatea din Edinbrugh, iar în prezent își finalizează teza de doctorat despre diferite metode de re-poetizare, concentrându-se asupra lui Halldis Moren Vesaas (1907-1995) și Cecilie Løveid (1951-). Este poetă, traducătoare și cercetătoare în domeniul poeziei, specializată în poezia norvegiană. De asemenea, predă limba norvegiană la Universitatea din Edinburgh. Propriile sale poezii au fost publicate în diverse reviste și premiate: Grierson Verse Prize (2023), Wigtown Poetry Prize (2023) și Stephen Spender Prize (2023).

Evenimentul coordonat este realizat și moderat de conf. univ. dr. Roxana-Ema Dreve, lect. univ. dr. Ioana-Andreea Mureșan și asist. univ. dr. Diana Lățug și se desfășoară online pe platforma Zoom, în limbile norvegiană și română.

Mai multe detalii la: https://us02web.zoom.us/j/81478075513