Gabriela Isaila | Ştiri

Departamentul de Limbi romanice şi clasice și Centrul de cercetare Diversitate lingvistică şi practici discursive identitare (PraxLingua), prin program finanţat de Ministerul Educaţiei Naţionale, organizează Concursul naţional de traducere între limbile romanice (franceză, italiană, română, spaniolă) şi latină, Ediţia a VI-a DEDICAT ZILEI LATINITĂŢII.

Concursul are două secţiuni distincte, studenţii doritori să participe la concurs urmând să opteze pentru una dintre cele două secţiuni:
1) Traducerea unui text de critică literară din limba română în una dintre limbile franceză, italiană, spaniolă, la nivel B1-B2, pe baza opţiunilor manifestate de concurenţi;
2) Traducerea unui text din limba latină în limba română.

Înscrierea la concurs: Studenţii care doresc să participe la concurs sunt invitați să se înscrie până la data de 15 aprilie 2024, la adresa: elena_pirvu@outlook.com, folosind formularul de înscriere de mai jos.
Data şi locul desfăşurării concursului: luni, 13 mai 2024, orele 10,00 – 12,00, în clădirea centrală a Universităţii din Craiova, sala 436. Concurenţii trebuie să fie prezenţi în sală la ora 9,45.

Festivitatea de premiere va avea loc în data de marți, 14 mai 2024, ora 10,00, în clădirea centrală a Universităţii din Craiova, sala 135 (Lectoratul italian).
Se vor premia primele trei lucrări, pentru fiecare limbă în parte, acordându-se premiile I, II şi III.

Concurenţii vor putea să utilizeze dicționare în format print.

Cazarea pentru nopţile 12-13 mai 2024 şi 13-14 mai 2024 va fi suportată de organizatori, din fondurile asigurate de Ministerul Educaţiei Naţionale.

Pentru studenții oaspeți, prânzul şi cina din data de 13 mai 2024 vor fi asigurate de către Universitatea din Craiova, din fondurile asigurate de Ministerul Educaţiei Naţionale.
Transportul va fi suportat de participanţi.

COMITETUL ŞTIINŢIFIC ŞI ORGANIZATORIC
Prof. univ. dr. Elena Pîrvu (coordonator)
Prof. univ. dr. hab. Mihaela Popescu
Conf. univ. dr. Nicoleta Călina