Facultatea de Litere

Departamentul de literatură comparată

Centrul de cercetare a imaginarului organizează în anul universitar 2020-2021

Masteratul interdisciplinar “Istoria imaginilor – Istoria ideilor”

Masteratul este un program interdisciplinar dedicat studiului imaginarului cultural, literar și artistic, construit pe teme, cursuri si programe de cercetare de literatura comparata, teologie, filosofie, muzica, istorie, arte plastice, film, stiinte sociale si politice.

Candidatii vor depune în dosarul de înscriere:

a. Un CV concis
b. Un proiect de cercetare individuală, cu subiect la alegerea candidatului (proiectul poate să fie tema viitoarei lucrări de disertație, dar nu obligatoriu)

PROIECTUL trebuie să conțină:
1. O motivație discursivă a temei de 2-3 pagini
2. Un cuprins de 1 pagină
3. Bibliografie de 1 pagină

Proiectul de cercetare se depune odată cu tot dosarul, la înscrierea candidaţilor.

Examenul de admitere constă din media aritmetică a următoarelor note:

Criteriul 1.: Media de la examenul de licență (1/3 din nota de admitere)

Criteriul 2.: Media anilor de studiu din facultate (1/3 din nota de admitere)

Criteriul 3.: Nota obținută pentru Proiectul de cercetare (1/3 din nota de admitere).

Precizare : în acest an (datorită situației legate de pandemie) nu mai există probă scrisă sau orală

Regulamentul de admitere poate fi consultat la link-ul: https://lett.ubbcluj.ro/wp-content/uploads/2020/06/Regulament_Admitere_Master2020.pdf

Sesiunea de admitere: 9-15 iulie 2020

Pentru informații suplimentare: poate fi contactată prof. Ruxandra Cesereanu la adresa de email ruxces@yahoo.com