PROGRAM COMPLEX DE PRACTICĂ PENTRU STUDENȚII DE LA FACULTATEA DE ISTORIE ȘI FILOSOFIE, LITERE, PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI, ÎN VEDEREA INSERȚIEI PE PIAȚA MUNCII

În perioada 25 noiembrie-8 decembrie 2021 se desfășoară o nouă sesiune de înscriere în proiectul POCU SMART Student for Future!

Proiectul se adresează studenţilor de la Facultatea de Istorie și Filosofie, Facultatea de Litere şi Facultatea de Psihologie și Științele Educației, care au disciplina Practică de specialitate în contractul de studii pe anul în curs și sunt înmatriculați în anul I și II nivel licență sau anul I masterat. Dintre oportunităţile şi beneficiile oferite de înscrierea în grupul ţintă al proiectului menţionăm: posibilitatea de a face stagiul de practică la operatori economici în domenii de specializare inteligentă și potențial competitiv; dobândirea de competențe practice relevante, prin participarea la un program complex de educație și formare profesională; participarea la cursuri de antreprenoriat şi/sau dezvoltare personală, ateliere de scriere de proiecte sau de scriere academică, consiliere profesională, posibilitatea de a face parte din clusterele SMART; un kit al studentului; premii în valoare de 600 de lei; excursii/practică de teren etc.

Calendarul de înscriere:
Perioada înscriere: 25 noiembrie – 8 decembrie 2021
Selecția studenților: 9-10 decembrie 2021
Comunicarea rezultatelor provizorii: 10 decembrie 2021
Contestații: 13-14 decembrie 2021
Comunicarea rezultatelor finale: 14 decembrie 2021
Asumarea prin semnătură a contractelor de către studenții admiși: 14-20 decembrie 2021

Documentele solicitate vor fi trimise la adresa smart.granturi@ubbcluj.ro, precizând în subiect facultatea la care sunteți înmatriculați. Tot aici puteţi adresa întrebări sau puteţi solicita informații suplimentare.

Pentru înscrierea în proiect sunt necesare următoarele:
1. Copie după cartea de identitate
2. CV Europass
3. Anexa 1- Cerere înscriere proiect
4. Anexa 2- Formular grup țintă
5. Anexa 3 – Declarație GDPR
6. Anexa 4 – Declarație dublă finanțare

Universitatea Babeş-Bolyai – Facultatea de Istorie şi Filosofie, Facultatea de Litere și Facultatea de Psihologie și Științele Educației Vă invită să participaţi la Conferinţa de prezentare a proiectului cu titlul SMART Student for Future! Program complex de practică pentru studenții de la Facultatea de Istorie și Filosofie, Litere, Psihologie și Științele Educației, în vederea inserției pe piața muncii, care va avea loc joi, 25 noiembrie 2021, ora 13.00, on line pe platforma Microsoft Teams. Studenții din anul I și II nivel licență, anul I masterat și toți cei care doresc să participe, o pot face accesând fie codul team-ului, jizvhhz, fie link-ul de mai jos:

Pentru buna desfăşurare a conferinţei, participanţii sunt rugaţi să se înscrie în prealabil în team-ul dedicat întâlnirii.
Proiectul, cu o durată de implementare de 24 de luni, este co-finanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020, cu o valoare totală de 4.751.647,61 lei, din care 4.656.614,64 lei valoare nerambursabilă și 95.032,97 lei contribuție proprie. Proiectul se desfășoară în perioada 2 decembrie 2020 – 1 decembrie 2022.

Pentru informaţii suplimentare echipa de proiect vă stă la dispoziţie la adresa de mail smart.granturi@ubbcluj.ro.

Vă așteptăm!