PROGRAM COMPLEX DE PRACTICĂ PENTRU STUDENȚII DE LA FACULTATEA DE ISTORIE ȘI FILOSOFIE, LITERE, PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI, ÎN VEDEREA INSERȚIEI PE PIAȚA MUNCII

Rezultate inscriere GT sesiunea 3

Dragi studenti, deoarece sunt foarte multe solicitari pentru inscrierea in grupul tinta, afisarea rezultatelor se va face doar in data de 7 martie 2022.

Dragi studenţi,

Începând cu 24 februarie 2022 va începe sesiunea a III-a de înscriere în proiectul POCU SMART Student for Future!, pentru ultimele locuri ramase disponibile.

Proiectul se adresează studenţilor de la Facultatea de Istorie și Filosofie, Facultatea de Litere şi Facultatea de Psihologie și Științele Educației, care au disciplina Practică de specialitate în contractul de studii pe anul în curs și sunt înmatriculați în anul I și II nivel licență sau anul I masterat. Dintre oportunităţile şi beneficiile oferite de înscrierea în grupul ţintă al proiectului menţionăm: posibilitatea de a face stagiul de practică la operatori economici în domenii de specializare inteligentă și potențial competitiv; dobândirea de competențe practice relevante, prin participarea la un program complex de educație și formare profesională; participarea la cursuri de antreprenoriat şi/sau dezvoltare personală, ateliere de scriere de proiecte sau de scriere academică, consiliere profesională, posibilitatea de a face parte din clusterele SMART; un kit al studentului; premii în valoare de 600 de lei; excursii/practică de teren etc.

Calendarul de înscriere:
12-19 octombrie 2022: depunerea dosarului pentru accesul în Clusterele SMART;
20 octombrie 2022: verificarea şi evaluarea dosarelor;
21 octombrie 2022: interviul;
24 octombrie 2022: publicarea rezultatelor provizorii;
25 octombrie 2022: depunere contestaţii;
26 octombrie 2022: soluţionare contestaţii si afișare rezultate finale

Ca urmare a înscrierii unui numar mare de studenți pentru accesul în Clusterele SMART, interviul se va desfășura în zilele de 24 și 25 octombrie 2022, după o programare care va fi afișată în cursul zilei de mâine.

Documentele solicitate vor fi trimise la adresa smart.granturi@ubbcluj.ro, precizând în subiect facultatea la care sunteți înmatriculați. Tot aici puteţi adresa întrebări sau puteţi solicita informații suplimentare.

Pentru înscrierea în proiect sunt necesare următoarele:
1. Copie după cartea de identitate
2. CV Europass
3. Anexa 1- Cerere înscriere proiect
4. Anexa 2- Formular grup țintă
5. Anexa 3 – Declarație GDPR
6. Anexa 4 – Declarație dublă finanțare

Metodologia de selecție în grupul țintă şi anexele 1-4 pot fi accesate la adresa http://hiphi.ubbcluj.ro/studenti/pocu.html

Universitatea Babeş-Bolyai – Facultatea de Istorie şi Filosofie, Facultatea de Litere și Facultatea de Psihologie și Științele Educației Vă invită să participaţi la Conferinţa de prezentare a proiectului cu titlul SMART Student for Future! Program complex de practică pentru studenții de la Facultatea de Istorie și Filosofie, Litere, Psihologie și Științele Educației, în vederea inserției pe piața muncii, care va avea loc joi, 25 noiembrie 2021, ora 13.00, on line pe platforma Microsoft Teams. Studenții din anul I și II nivel licență, anul I masterat și toți cei care doresc să participe, o pot face accesând fie codul team-ului, jizvhhz, fie link-ul de mai jos:

Pentru buna desfăşurare a conferinţei, participanţii sunt rugaţi să se înscrie în prealabil în team-ul dedicat întâlnirii.
Proiectul, cu o durată de implementare de 24 de luni, este co-finanţat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020, cu o valoare totală de 4.751.647,61 lei, din care 4.656.614,64 lei valoare nerambursabilă și 95.032,97 lei contribuție proprie. Proiectul se desfășoară în perioada 2 decembrie 2020 – 1 decembrie 2022.

Pentru informaţii suplimentare echipa de proiect vă stă la dispoziţie la adresa de mail smart.granturi@ubbcluj.ro.

Vă așteptăm!