prof. univ. dr. Florea Ligia Stela

Școala Doctorală de Studii Lingvistice și Literare

Domenii de interes:

• Sintaxa limbii franceze
  • Analiza contrastivă (domeniu francez-român)
  • Gramatica verbului francez/ structurile fundamentale ale limbii franceze
  • Lingvistica textuală şi analiza discursului

Lucrările mele se integrează în patru mari domenii:

Sintaxa limbii franceze. După susţinerea tezei de doctorat Syntaxe du français parlé, care era, în 1980, una dintre primele cercetări româneşti asupra limbii vorbite, m-am concentrat asupra descrierii structurilor sintactice ale limbii franceze în conjuncţie cu funcţiile lor discursive. În volumele publicate între anii 2000 şi 2009, am propus şi am dezvoltat două concepte operaţionale în vederea soluţionării unor probleme de analiză sintactică, şi anume complexitate constitutivă şi complexitate marcată.

Analiza contrastivă (domeniu francez-român). Am publicat în jur de douăzeci de articole în volumele unor conferinţe internaţionale de lingvistică romanică, precum şi într-o serie de reviste de lingvistică. Ultimele studii tratează structurile şi funcţiile discursive ale enunţului optativ în franceză şi română, dintre care două au fost publicate într-un număr tematic al revistei Dacoromania, iniţiat şi coordonat de mine în 2015-2016.

Gramatica verbului francez/ structurile fundamentale ale limbii franceze. Activitatea didactică şi cercetările efectuate timp de douăzeci de ani au condus la un amplu dicţionar de construcţii verbale (688 p), în care verbele limbii franceze erau tratate în termeni de categorii, paradigme flexionare, structuri minimale şi sensuri. Elaborată în colaborare cu Ioan Baciu şi Dorina Roman, lucrarea a fost publicată la Editura Dacia din Cluj-Napoca în 2003. Audienţa de care s-a bucurat acest dicţionar în România şi Franţa a condus la redactarea unui nou dicţionar de construcţii verbale ale limbii franceze, destinat de astă dată publicului francez şi publicat în colaborare cu un cercetător de la CNRS, Catherine Fuchs, la Éditions Ophrys din Paris în 2010.

Lingvistica textuală şi Analiza discursului sunt domeniile abordate de una dintre primele mele cărţi Temporalité, modalité et cohésion du discours (1999) şi de două volume redactate în colaborare cu specialişti şi doctoranzi în problemele discursului jurnalistic : Gen, text şi discurs jurnalistic şi Aspects de la problématique des genres dans le discours médiatique, coordonate de mine şi publicate în 2011. Cu doi ani în urmă, am publicat  Pour une approche linguistique et pragmatique du texte littéraire, care reuneşte zece studii ale unor texte literare din perspectivă lingvistică şi pragmatică. Acestea sunt şi direcţiile de cercetare urmate de studenţii mei doctoranzi în cele 12 teze susţinute cu succes între 2005 şi 2017.

Publicaţii

1. Le verbe français: catégories, conjugaisons, constructions, Editura Babel, Bucureşti, 1996, (308 p), ISBN: 973-48-1023-5.
  2. Temporalité, modalité et cohésion du discours, Editura Babel, Bucureşti, 1999, (280 p), ISBN: 973-48-1047-2 .
  3. Syntaxe du français actuel. La phrase simple et ses fonctions discursives, Edirura Clusium, Cluj-Napoca, 2000, (253 p), ISBN: 973-555-271-X.
  4. Dicţionarul verbelor franceze: flexiune, construcţii, contexte, sensuri, (în colaborare cu Ioan Baciu şi Dorina Roman), Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2003 (688 p), ISBN: 673-35-1610-4.
  5. La phrase complexe. Problèmes, analyses, interprétations, Editura Argonaut & Scriptor, Cluj-Napoca, 2009, (287 p), ISBN: 978-973-109-151-8.
  6. Dictionnaire des verbes du français actuel. Constructions, emplois, synonymes, in collaboration with Catherine Fuchs (ENS/CNRS), Ophrys Editions, Paris, 2010, (270 p), ISBN: 978-2-7080-1245-5.
  7. Gen, text şi discurs jurnalistic. Tipologia şi dinamica genurilor în presa scrisă română şi franceză, Ligia Stela Florea (coordonator şi coautor), Editura Tritonic, Bucureşti, 2011, (408 p), ISBN : 978-606-8320-25-0.
  8. Aspects de la problématique des genres dans le discours médiatique, Ligia Stela Florea (coordonator şi coautor), Casa Cărţii de Stiinţă, Cluj-Napoca, 2011, (188 p), ISBN: 978-606-17-0026-4.
  9. Pour une approche linguistique et pragmatique du texte littéraire, Editura eLiteratura, Bucureşti, 2015, (167 p), ISBN: 978-606-700-551-6.
  10. „Dynamique des genres journalistiques: du compte rendu au récit”, in Johannes Angermuller & Gilles Philippe (coord.),  Analyse du discours et dispositifs d’énonciation. Autour des travaux de Dominique Maingueneau, Limoges, Lambert-Lucas Edition, 2015, p.217-228.
  11. „Rapports dialogiques entre narrateur et personnage dans un récit en Je: Qui j’ose aimer d’Hervé Bazin”, in Revue de sémantique et de pragmatique (Université d’Orléans), no.39/2016, p. 19-37.
  12. „Actes expressifs et violence verbale: énoncés optatifs à fonction imprécatoire en roumain”, in Iuliana Anca Mateiu (ed.) Actes du colloque international ‘La violence verbale: description, processus, effets discursifs et psycho-sociaux’, Cluj-Napoca, Presa Universitară Clujeană, 2016, p. 143-158.

Programa de studii

• Limba franceză contemporană: morfosintaxa verbului (curs şi seminar, nivel licenţă)
  • Sintaxa limbii franceze (curs şi seminar, nivel licenţă)
  • Polifonia în structurile limbajului şi alte fenomene de eterogenitate enunţiativă (curs şi seminar, nivel master)