Lázár Aliz | Ştiri

Ignoranţa, chiar respingerea, izvorâtă din necunoaşterea, măcar la un nivel elementar, a gândirii, a experienţei, a culturii, a realităţii a unui grup etnic sau religios, este experienţa zilnică a multora dintre noi. Demersul Institutului Lingvistic Szabó T. Attila de a redacta dicționare culturale se raportează la o dorinţă de cunoaştere sinceră, fără prejudecăţi, la o cunoaştere reciprocă, echilibrată, în spiritul interculturalităţii între diferitele etnii ale Transilvaniei.

În cadrul seriei de dicționare culturale a Institutului Lingvistic Szabó T. Attila a apărut de curând Dicționarul cultural german-maghiar, având subtitlul Cultura sașilor, șvabilor, landlerilor, țipțerilor și germanilor bucovinieni în istorie și în viața de toate zilele redactat de Balogh F. András. Redactorii seriei de dicționare sunt Benő Attila și Péntek János, cadre didactice ale Departamentului de limbă maghiară și lingvistică generală. Dicționarul a apărut sub egida Editurii Asociației Transilvănean pentru Conservarea și Promovarea Limbii Materne finanțat de UDMR, Fundația Comunitas și Academia Ungară de Științe.

În această seria a mai apărut Dicţionarul cultural român–maghiar, editat de Asociaţia pentru Cultivarea Limbii maghiare din Transilvania, în anul 2009. Acesta a prezentat cititorilor maghiari (în primul rând celor din afara graniţelor tării) elementele culturii româneşti. Dicţionarul cultural maghiar–român, în prezenta variantă, este destinat cititorilor români.

În aceste dicţionare cultura este înţeleasă în cel mai larg sens al cuvântului: de la cultura populară până la cultura elită (literatură, artă, ştiinţă). Descrierea fenomenelor culturale nu prezintă caracteristici enciclopedice, ştiinţifice. Totuşi, aceste informaţii, formulate succint, sunt autentice, bazate pe date verificate şi recunoscute. Ele sunt adresate nu specialiștilor, ci în primul rând cititorilor care nu cunosc cultura maghiară, română respectiv germană sau care dispun doar de cunoştinţe minime sau chiar eronate despre ea, dar doresc să aibă o sursă de informare pentru cunoaşterea mai aprofundată a numelor şi termenelor legate de această cultură.