Calendarul organizării alegerilor și desemnării membri lor consiliului Școlii Doctorale Studii de Hungarologie 2022

• Depunerea candidaturilor la școala doctorală (candidaturi pentru consiliu; candidatură director; și depunerea, la invitafia Consiliului Școlii Doctorale, a CV- urilor și listelor de publicații de la specialiști, pentru membrii extemi ai CSD):

3 5 octombrie 2022

Predarea se face la secretara SDSH

• Afișarea candidaturilor pe website-ul/avizieru1fiecărei școli doctorale/decanat: 6 – 7 octombrie 2022

Secretara SDSH încarcă candidaturile pe website-ul școlii

• Anunțarea candidaturilor neeligibile:

10  octombrie 2022, ora 12

• Depunere și rezolvarea de contestafii pentru candidații declarați neeligibili pentru

alegerile membrilor Consiliului Școlii Doctorale, și rezolvarea acestora:

• 12 octombrie 2022

Depunerea contestațiilor: 11 octombrie, ora 10

Rezolvarea contestatiilor: 12 octombrie, ora 14

• Alegerile/exprimarea votului pentru alegerea membrilor Consiliului Școlii Doctorale:
    • – 14 octombrie 2022
    • octombrie, orele 11,45, Sala Dézsi

13 octombrie, orele 18 , Sala Ottlik

• Afișarea rezultatelor alegerilor Consiliului Școlii Doctorale:

17 octombrie 2022, orele

Secretara SDSH afișează rezultatele

• Alegerea directorului de școală doctorală: 18 – 21 octombrie 2022

18 octombrie, orele 11,45 – Sala Dézsi

• Validarea componenței Consiliilor alese la nivelul Școlilor Doctorale și numirea directorilor Școlilor Doctorale de către CSUD:

24 28 octombrie 2022

• Validarea de către Senat:

Noiembrie 2022

Comisia de alegeri SDSH

1. dr. Szabó Árpád Töhötöm, UBB, Facultatea de Litere
  2. dr. Molnár-Bodrogi Enikő, UBB, Facultatea de Litere
  3. Bereczki Szende, drd. an. II, SDSH

Comisia de rezolvare a eventualelor contestații, comisie comună pentru școlile SDSLL și SDSH:

1. Univ. Péntek János
  2. Univ. Zdrenghea Mihai