Asist. univ. dr. Daiana Modoc (Gârdan)

Domenii de interes

Roman modern

World Literature

Digital Humanities

Notă biografică

Daiana Modoc (n. Gârdan, 1994) este asistent universitar în cadrul Departamentului de literatură universală și comparată al Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai, unde a obținut și titlul de doctor în anul 2022. Cercetările sale vizează romanul modern și includ studiile transnaționale, cantitative și computaționale. Face parte din proiecte de cercetare exploratorie cu finanțare națională și europeană derulate în Cluj-Napoca și Sibiu, a fost cercetător și arhivist în cadrul colectivului de istorie literară al Institutului de Lingvistică și Istorie Literară „Sextil Pușcariu”, Filiala Cluj-Napoca a Academiei Române, și este editor al publicației științifice Metacritic Journal for Comparative Studies and Theory. Are numeroase publicații în reviste din fluxul internațional, a contribuit cu capitole în volume publicate la edituri din țară și din străinătate și este autoarea cărții „Între lumi. Romanul românesc în sistemul literar modern” publicată în 2023 la Casa Cărții de Știință.

Publicații

Între lumi. Romanul românesc în sistemul literar modern, Casa Cărții de Știință, Cluj-Napoca, 2023. ISBN: 978-606-17-2134-4

Activitate didactică

2018-2022: Seminare aferente cursurilor Poetici corporale / Identități și alterități feminine (Trunchi comun, anul II, titular curs prof. univ. dr. habil. Mihaela Ursa); Ideea de roman până în secolul al XVIII-lea (Lit. Co, anul II, titular curs prof. univ. dr. habil. Mihaela Ursa); Mitologii postmoderne (Lit. Co., anul II, titular curs lect. univ. dr. Marius Conkan); Cultură digitală, postmodernism, postumanism (Lit. Co., anul III, titular curs prof. univ. dr. habil. Mihaela Ursa).

2023-prezent: Seminare aferente cursurilor Literatură și creștinism (Lit. Co., anul I, titular curs lect. univ. dr. Bogdan Neagotă); Poetici, curente, genuri (Lit. Co., anul I, titular curs lect. univ. dr. Laura Tușa-Ilea); Poetici corporale / Identități și alterități feminine (Trunchi comun, anul II, titular curs prof. univ. dr. habil. Mihaela Ursa); Ideea de roman până în secolul al XVIII-lea (Lit. Co, anul II, titular curs prof. univ. dr. habil. Mihaela Ursa); Geografii literare (Lit. Co., anul II, titular curs lect. univ. dr. Marius Conkan); Teatru clasic și baroc (Lit. Co., anul II, titular curs prof. univ. dr. habil. Ruxandra Cesereanu); Teatrul secolului XX (Lit. Co., anul III, titular curs lect. univ. dr. Laura Tușa-Ilea); Existențialism și postmodernism (Lit. Co., anul III, titular curs conf. univ. dr. habil. Horea Poenar).