Învăţământul universitar, ştiinţific clujean de hungarologie are o istorie însemnată, fără să fi avut asigurată continuitatea instituţională. Începută în 1872, în decursul existenţei sale de un secol şi jumătate, a avut loc de cinci ori organizarea respectiv reluarea activităţii, ultima în anul 1990. Actuala structură instituţională datează din 1959. Din punctul de vedere al hungarologiei, această epocă avut o perioadă de descalificare şi una de reconstruire. În prima parte a perioadei dintre 1959 şi 1990, activitatea catedrelor a fost îndrumată de profesori, savanţi iluştri, care şi-au început cariera în anii 1940. Treptat, catedrele au suferit mari pierderi, prin moartea lui Jancsó Elemér, Márton Gyula, Szigeti József, Szabó T. Attila. Dar în această structură, în cadrul şcolii de lingvistică clujeană s-au format mai multe domenii marcante ca istoria limbii maghiare şi onomastica (Szabó T. Attila şi discipolii săi), dialectologia şi contactologia lingvistică (Márton Gyula şi discipolii săi), istoria limbii literare şi stilistica (Szabó Zoltán şi discipolii săi). Această profesionalizare a avut loc şi în domeniul ştiinţelor literare: literatura veche (din Transilvania) (Jancsó Elemér, Szigeti József), literatura maghiară clasică şi a secolului 20. (Antal Árpád, Kozma Dezső, Cs. Gyimesi Éva). Szigeti József şi Antal Árpád au coordonat doctorate şi în folcloristică, iar temele de etnologie au fost integrate în domeniul etnolingvisticii legat de dialoctologie. Péntek János a fost coordonatorul doctoratelor de dialectologie şi de etnologie maghiară. Pe parcurs,  a dobîndit dreptul de a coordona doctorate Kozma Dezső (literatură) şi Cseke Péter (jurnalistică). Din anii 2000, coordonarea doctoratelor a fost preluată de Egyed Emese, Gábor Csilla, Orbán Gyöngyi, Domokos Johanna, T. Szabó Levente (literatură), Keszeg Vilmos, Pozsony Ferenc, Tánczos Vilmos (etnologie), Szilágyi N. Sándor şi Benő Attila (lingvistică). Pînă în 2008, directorul şcolii doctorale de hungarologie a fost Péntek János, urmat în această funcţie de Keszeg Vilmos.

Conducători de doctorat

Keszeg Vilmos

profesor universitar, directorul școlii doctorale

Egyed Emese