Începuturile predării etnologiei în limba maghiară la universitatea din Cluj se datează din anul 1898, odată cu numirea lui Herrmann Antal (1851-1926) în funcţie de profesor al etnologiei. Cursurile anunţate conţineau prelegeri referitoare la folclorul şi modul de viaţă al maghiarilor, românilor, romilor, armenilor şi saşilor din Transilvania. Herrmann Antal a fost iniţiatorul revistei Ethnologische Mittheilungen aus Ungarn, unul dintre fondatorii Asociaţiei Maghiare de Etnologie. În anul 1919 această catedră s-a mutat la Szeged. Între anii 1940-1948 la universitatea clujeană a funcţionat din nou specializarea de etnologie, cu profesori renumiţi ca Viski Károly, Gunda Béla, K. Kovács László. Între anii 1943-1947 catedra a publicat colecţia de studii Erdélyi Néprajzi Tanulmányok. După desfiinţarea specializării de etnologie (1947), în cadrul diferitelor catedre Kós Károly şi Nagy Jenő au condus cursuri de etnografie, iar Faragó József şi Antal Árpád cursuri de folclor. În anii 1970-1980 în cadrul Catedrei de Limba şi Literatura Maghiară a Facultăţii de Filologie, Mitruly Miklós a predat cursuri de folclor maghiar, iar Péntek János cursuri de etnologie generală. În cadrul Facultăţii de Litere, specializarea de etnologie în limba maghiară a fost reînfiinţată în anul 1990, din iniţiativa profesorului Péntek János. Începând din anul universitar 2002-2003, colectivul de profesori a iniţiat Catedra de Etnografie şi Antropologie Maghiară. Între 2002-2012 şeful de catedră a fost dr. Keszeg Vilmos, iar între 2012-2016 dr. Szikszai Mária.

20 Teachers

200 Students