Ultima actualizare: 19 aprilie 2024.

Informații generale

DESPRE ȘCOALA DOCTORALĂ DE STUDII LINGVISTICE ȘI LITERE (SDSLL)

Școala Doctorală de Studii Lingvistice și Literare – organizată în cadrul Facultății de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca şi aflată, administrativ, sub coordonarea Institutului de Studii Doctorale – asigură perfecţionarea şi extinderea pregătirii studenţilor prin activităţi de cercetare ştiinţifică, predare și evaluare. Ea își propune să constituie un cadru competitiv de formare și de studiu în cele două mari sectoare disciplinare pe care le integrează (cel lingvistic și cel literar).

Aceste mize științifice și pedagogice i-au asigurat (pe parcursul unei lungi istorii a instituției, construite cu nume de prestigiu ale filologie românești, precum Dimitrie Popovici, Ion Breazu, Mircea Zaciu, Ion Vlad, Romulus Todoran, Ioana Em. Petrescu, Liviu Petrescu, D.D. Drașoveanu, Vasile Fanache, Dumitru Pop etc.) și îi asigură în continuare o vizibilitate și o atractivitate semnificative. Sprijinindu-se pe activitatea excepțională a îndrumătorilor de doctorat și pe o serie impresionantă de relații internaționale cu prestigioase universități occidentale, Școala Doctorală de Studii Lingvistice și Doctorale le oferă celor peste 100 de doctoranzi posibilitatea colaborării cu un evantai important de centre de cercetare, programe de cotutelă, programe de studiu și îndrumare științifică personalizată, adică un cadru profesionist unde să își desfășoare cercetările și să se pregătească pentru propriul viitor profesional.

Echipele de cercetare – fiecare cu specificitatea sa teoretică și metodologică – au în comun un câmp de reflecție și interogație care le permite să colaboreze constant, în cheie interdisciplinară, (dovadă – ateliere de cercetare, colocvii și sesiuni științifice, organizate în cadrul facultății). Se pune un accent particular pe dezvoltarea dimensiunii interdisciplinare a cercetărilor, dar și pe formarea – în plan internațional – a doctoranzilor, orientați în ariile specifice ale celor mai recente realizări științifice, surse și instrumente de informare. Ei sunt astfel pregătiți pentru o viitoare inserție profesională, în diferite filiere ale învățământului și ale cercetării științifice de calitate.

Dincolo de paleta largă a oportunităților de cercetare oferite de Școala doctorală de Studii Lingvistice și Literare, doctoranzii sunt încurajați să participe activ la viața științifică națională și internațională (cu propriile comunicări și publicații), inclusiv prin granturi oferite de UBB. Prin deschiderea transdisciplinară pentru care pledează fiecare dintre conducătorii de doctorat, aceștia promovează, în siajul unei tradiții de durată a Literelor clujene, stagiile internaționale și programele bilaterale, asigurând – în acest fel – accesul propriilor doctoranzi la medii științifice de cel mai înalt nivel.

Școala Doctorală de Studii Lingvistice și Literare a încheiat parteneriate instituționale cu unități CDI: Centrul de cercetare a imaginarului Phantasma de la Facultatea de Litere și Școala de Studii Avansate a Academiei Române din cadrul Institutului de Lingvistică și Istorie Literară Sextil Pușcariu din Cluj-Napoca.

RESPONSABILI SDSLL ÎN ANUL UNIVERSITAR 2023/2024

Prof. univ. dr. habil. Adrian CHIRCU-BUFTEA – Director SDSLL

Ramona IORDACHE – Secretar SDSLL

ramona.iordache@ubbcluj.ro
secretariatsdsll@gmail.com

Programul cu publicul:  luni-vineri, 09:00-12:00, cab. 32 (Decanat Litere).

Mihaela TOPAN – Secretar responsabil în cadrul Institutului Școlii Doctorale (ISD)

mihaela.topan@ubbcluj.ro

Programul cu publicul:  luni-vineri, 09:00-12:00, DOAR pe bază de programare (Secretariat ISD).

CONSILIUL SDSLL ÎN ANUL UNIVERSITAR 2023/2024

Prof. univ. dr. habil. Adrian CHIRCU-BUFTEA – Director SDSLL

adrian.chircu@ubbcluj.ro

Prof. univ. dr. Mihaiela URSA (POP)

DEPARTAMENTUL DE LITERATURĂ COMPARATĂ

mihaela.ursa@ubbcluj.ro; mihaiela.pop@ubbcluj.ro

Prof. univ. dr. Călin-Horațiu TEUTIȘAN

DEPARTAMENTUL DE LITERATURĂ ROMÂNĂ ŞI TEORIA LITERATURII

calin.teutisan@ubbcluj.ro

Drd. Georgiana TUDOR (BODEANU)

REPREZENTANT STUDENȚI DOCTORANZI CONSILIUL SDSLL
georgiana.tudor@ubbcluj.ro

Prof. Angela TARANTINO

UNIVERSITATEA SAPIENZA ROMA
MEMBRU ÎN CONSILIUL SDSLL
Dragi colegi, stimați studenți,
Şcoala Doctorală de Studii Lingvistice şi Literare are deosebita plăcere de a vă invita la conferinţa susţinută de către Domnul Conf. univ. dr. habil. Alexandru Nicolae, Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Litere, Şcoala Doctorală Litere!
Titlul conferinţei – Concepte teoretice în studiul variației gramaticale
Vineri, 19 aprilie 2024, ora 14, sala L1
Așteptându-vă la această conferință, vă adresez cele mai bune gânduri!
Prof. univ. dr. Adrian CHIRCU, Director SDSLL

Informații de interes pentru membrii Școlii Doctorale de Studii Lingvistice și Literare

Finalizarea studiilor doctorale

Atât Regulamentul de finalizare a studiilor doctorale, cât și procedura de susținere publică a tezelor se regăsesc în Regulamentul ISD, afișat mai sus.
Mai multe informații despre susținerea publică a tezelor pot fi consultate și pe pagina ISD.

Linkuri utile pentru elaborarea tezei de abilitare

PROFESORI CONDUCĂTORI DE DOCTORAT

Școala de Studii Lingvistice și Literare UBB